2010 - godina ženskog zdravlja
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatska liga protiv raka i udruga Zdravka odlučili su 2010. godinu posvetiti očuvanju ženskog i reproduktivnog zdravlja
2010 - godina ženskog zdravlja
Prema podacima iz 2007., u Hrvatskoj godišnje od raka oboli 9 537 žena. Oko polovina svih slučajeva raka kod žena su rak dojke, rak maternice (trup i vrat), rak stidnice i rodnice te rak jajnika. U Hrvatskoj na godinu od karcinom dojke oboli 2572, a umre 861 žena, od raka trupa maternice oboli 602, a umre 186, od raka vrata maternice oboli 387, a umre 114 žena, od raka stidnice i rodnice oboli 84, a umre 48, od raka jajnika oboli 452, a umre 293 žena.
Zbog relativno visokog pobola od raka vrata maternice, čestog početka razvoja bolesti u mlađoj odrasloj dobi, mogućeg kroničnog tijeka, narušavanja kvalitete života kako bolesnica tako i njihovih obitelji, te značajnog udjela u korištenju zdravstvene zaštite, edukacija o načinima prevencije raka vrata maternice predstavlja jedan od prioritetnih javnozdravstvenih akcija kako u svijetu, tako i kod nas.
Posljednjih godina zabilježena je sve veća pojavnost i smrtnost od karcinoma zbog čega je Hrvatski sabor donio Rezoluciju o zloćudnim bolestima kako bi se pojačale aktivnosti u sprečavanju epidemije raka koja je zahvatila sve zemlje. Nakon što je Ministarstvo zdravstva pokrenulo akcije prevencije raka dojke i raka debelog crijeva, ove će se godine aktivno uključiti u akciju sprječavanja raka vrata maternice, jajnika, ostalih bolesti koje uzrokuje humani papiloma virus i zaštite reproduktivnog zdravlja.
U Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi osnovana su dva Povjerenstva za primarnu i sekundarnu prevenciju raka vrata maternice koja rade na projektima edukacije stručne javnosti te roditelja i djece, cijepljenja i ranog otkrivanja te zloćudne bolesti prema napucima Europske unije u kojoj su ti projekti na snazi.
2010 je godina očuvanja ženskog zdravlja i godina očuvanja reproduktivnog zdravlja, a Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatska lige protiv raka - kao najstarija nevladina udruga u Hrvatskoj te udruge ZDRAVKA nastavljaju edukativnu akciju "Budi Zdrav(k)a". Glavna zadaća te javnozdravstvene akcije jest pomoći ženama u prevenciji i liječenju raka vrata maternice i građanima Hrvatske da se putem odgovornog spolnog ponašanja, edukacije i cijepljenja zaštite od HPV infekcija koje uzrokuju rak vrata maternice, te probira kojim se rak vrata maternice otkriva u ranoj fazi bolesti.
U 2010. godini organizirat će se 3. hrvatski dan mimoza (23. siječnja) u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Novoj gradišci, Požegi, Koprivnici, Čakovcu, Bjelovaru, Kaštelima, Labinu, Imotskom, Kninu, Zadru, Senju, Dubrovniku, Varaždinu, Čakovcu i drugim gradovima te će se prodavati grančice mimoza i dijeliti edukativni materijali i davati savjeti o sprečavanju raka vrata maternice.
Stručna informiranost, jačanje uloge obitelji, provođenje spolnog odgoja u školama, poticanje na odgovorno spolno ponašanje te cijepljenje najdjelotvornije su mjere u sprječavanju HPV infekcije.
I zato ne zaboravite na glavne poruke javnozdravstvene akcije "Budi Zdrav(k)a":
Edukacija - Naučite sve što možete, pitajte svog liječnika!
Cijepljenje - Zaštitite se od bolesti koje uzrokuje HPV!
Probir - Čuvajte svoje zdravlje i redovito napravite PAPA test!
Doc. Dr. Damir Eljuga
Predsjednik HLPR
10 stvari koje biste trebali znati o raku vrata maternice
01. Rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena!
Gledano u svjetskim razmjerima, rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena te treći uzrok smrtnosti od raka u žena. Godišnje se u svijetu dijagnosticira oko 500 000 novih slučajeva raka vrata maternice, a gotovo 300 000 žena umre od te bolesti.
02. U Hrvatskoj svaki 2. dan umre jedna žena od raka vrata maternice
Procjenjuje se da u Europi svakih 18 minuta, a u svijetu svake dvije minute od raka vrata maternice umre jedna žena.
03. Humani papilomavirus (HPV) je glavni uzročnik raka vrata maternice
Niti jedna vrsta raka nema tako čvrstu uzročno posljedičnu vezu s nekim danas znanim uzrokom kao što to imaju HPV i rak vrata maternice, pa se u čak 99,7% slučajeva karcinoma može dokazati infekcija HPV-om.
04. HPV se prenosi spolnim kontaktom
HPV infekcija je vrlo česta među spolno aktivnim osobama, uglavnom se prenosi tijekom spolnog odnosa i može se prenijeti izravnim dodirom s osobe na osobu, a ne samo tijekom snošaja. Infekcija HPV-om najčešća je u adolescenata, a rak vrata maternice u žena između 35 i 55 godina.
05. Svaka druga seksualno aktivna osoba je zaražena s HPV-om
Oko 630 milijuna ljudi diljem svijeta inficirano je s HPV-om, a prema rezultatima nekih ispitivanja u Hrvatskoj s HPV-om je zaraženo oko 60% spolno aktivnih žena i muškaraca.
06. Smrtnost od raka vrata maternice je 50%
U Hrvatskoj svake godine od raka vrata maternice oboli 400, a umre gotovo 200 žena. Većina žena koje obole od raka vrata maternice vjerojatno nikad nisu napravile Papa test ili ga barem nisu napravile u zadnjih 5 godina. Od 1 200 000 žena u Hrvatskoj koje spadaju u najrizičniju skupinu za obolijevanje od raka vrata maternice (od 25 do 64 godine), samo njih 418 000 godišnje napravi PAPA test. To znači da 2/3 žena ne provodi redovite kontrole, a dodatni problem je što se uvijek testiraju iste žene.
07. Rak vrata maternice može se otkriti na vrijeme
Papa test je jednostavan test kojim se može otkriti rak vrata maternice i abnormalne stanice u vratu maternice, ali on ne upućuje na glavni uzrok pojave raka i abnormalnih stanica što je posljedica trajno prisutne infekcije "visoko rizičnim" tipovima HPV-a. Drugi nedostatak Papa testa je 20 - 40% lažno negativnih nalaza. Zato se kao dodatna pretraga za otkrivanje HPV infekcije koristi tekuća citologija jer je tada stopa lažno negativnih nalaza manja od 5%.
08. Rak vrata maternice je najozbiljnija komplikacija HPV infekcije
Budući da HPV infekcija obično nema znakova ili simptoma, većina zaraženih osoba toga nije ni svjesna. Većina infekcija HPV-om otkrije se tek s abnormalnim nalazima Papa testa. Niskorizični tipovi HPV-a mogu dovesti do nastanka spolnih bradavica: nekanceroznih izraslina boje mesa koje se pojave na spolovilu i oko njega. Tipovi HPV-a 6 i 11 odgovorni su za 90% svih slučajeva spolnih bradavica. Dugotrajna infekcija visokoriziËnim tipovima HPV-a, poput tipova 16, 18, 31 i 45, može dovesti do raka vrata maternice i drugih vrsta raka u području spolovila. HPV tipovi 16 i 18 su zajedno odgovorni za 70% slučajeva raka vrata maternice.
09. Rak vrata maternice može se spriječiti
Iako su kondomi učinkovita sredstva zaštite protiv većine spolno prenosivih infekcija, ona ne nude potpunu zaštitu u slučaju HPV-a, zato što HPV može biti prisutan i na predjelima kože koji nisu zaštićeni. Danas je dostupno cijepivo koje može zaštiti žene od infekcije HPV-om i nastanka raka vrata maternice.
10. Cijepljenjem se sprečava rak vrata maternice
Prvo cjepivo protiv HPV-a i raka vrata maternice, koje se koristi u SAD-u i EU, dostupno je i na hrvatskom tržištu. Cjepivo štiti od infekcije s četiri tipa virusa HPV-a; tipova 16 i 18 koji su uzrokom 70% karcinoma vrata maternice, te tipova 6 i 11 koji uzrokuju oko 90% spolnih bradavica. Cjepivo je 100% učinkovito u sprečavanju HPV infekcije, nastanku prekanceroznih promjena vrata maternice (CIN 1, CIN 2/3), karcinoma in situ, te spolnih bradavica.
Dan mimoza
15. Dan mimoza upozorio na pad broja preventivnih pregleda
15. DAN MIMOZA
14. Dan Mimoza iznjedrio nove spoznaje o raku vrata maternice
13. Dan Mimoza u znaku edukacije i podizanja svijesti o raku vrata maternice
12. Dan mimoza ispunjen pozitivnim vijestima
Rak vrata maternice u hrvatskoj godišnje odnosi više od sto života
Obilježen 11. Dan mimoza
Održan Dan mimoza u Velikoj Gorici
Ususret 11. Danu mimoza
Ususret 10. Danu mimoza
Dan mimoza uspješno obilježen u cijeloj Hrvatskoj
Obilježavanje Dana mimoza i Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice
Uspješno obilježen i ovogodišnji Dan mimoza
Obilježen 6. Hrvatski dan mimoza i 2. Nacionalni dan borbe protiv raka materničnog vrata
6. hrvatski Dan mimoza
Održan 5. hrvatski dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice
5. hrvatski Dan mimoza
4. hrvatski dan mimoza
3. hrvatski dan mimoza
3. HRVATSKI DAN MIMOZA- dan borbe protiv raka vrata maternice
Grad Rijeka - Dan mimoza – dan prevencije raka vrata maternice
Javnozdravstvena akcija “Dan mimoza” obilježena je u Koprivničko-križevačkoj županiji
2. hrvatski dan mimoza
Dan mimoza 2008.
Email: info@hlpr.hr
Tel: + 385 1 3775-572
Tel: + 385 99 5361 386
Hrvatska liga protiv raka
Zagreb, Ilica 197
OIB: 78350077391
IBAN: HR15 2340 0091 1000 10320
SWIFT (BIC) PBZGHR2X