Povijest

Hrvatska liga protiv raka (HLPR), najstarija organizacija civilnog društva posvećena suzbijanju i sprječavanju raka u Republici Hrvatskoj, već gotovo šest desetljeća pruža ključan doprinos razvoju onkologije u zemlji. Osnovana 5. studenog 1966. godine u Kliničkom bolničkom centru (KBC) “Sestre milosrdnice” u Zagrebu, HLPR djeluje zahvaljujući viziji i inicijativi akademika prof. dr. Ive Padovana, jednog od najuglednijih stručnjaka na ovom području.

Od samih početaka, HLPR je svojim radom pomogla uspostaviti važnu infrastrukturu za dijagnostiku i liječenje raka. Udruga je inicirala osnivanje Središnjeg instituta za tumore i slične bolesti, danas poznatog kao Klinika za tumore KBC-a “Sestre milosrdnice”. Zahvaljujući HLPR-u, osnovani su i odjeli za dijagnostiku i liječenje raka u regionalnim kliničkim bolničkim centrima u Rijeci, Splitu i Osijeku, kao i brojni onkološki dispanzeri i ustanove diljem Hrvatske. Liga je dala značajan doprinos i uvođenju onkologije kao važnog predmeta na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, čime je osigurana edukacija budućih generacija stručnjaka.

Godine 2024., HLPR obilježava 57 godina postojanja, kao i 60. obljetnicu prve studije o organizaciji koju je, tijekom svog studijskog boravka u Sjedinjenim američkim državama (SAD), napisao akademik Ivo Padovan, jedan od osnivača HLPR-a.

Ideja o osnivanju Hrvatske lige protiv raka: priča o hrabrosti i viziji inspirirana u SAD-u

Ideja o osnivanju dobrovoljnog-humanitarnog društva za borbu protiv raka u Hrvatskoj započela je 1963. godine u SAD-u. Tada je akademik prof. Ivo Padovan, kao predsjednik onkološke sekcije Hrvatskog liječničkog zbora, sudjelovao u naprednim istraživačkim programima liječenja raka u jednom od najpoznatijih onkoloških centara, Sloan Kettering Memorial Cancer Center.

Tijekom svog boravka u SAD-u, pozvan je u Američko društvo za borbu protiv raka u New Yorku, gdje je bio impresioniran njihovim uspjesima i inovativnim pristupima. U tom trenutku, prof. Padovan je shvatio koliko je važno imati sličnu organizaciju i u Hrvatskoj, koja bi okupljala stručnjake, pružala podršku oboljelima i poticala svijest o raku.

Uz pomoć Američkog društva i hrvatske dijaspore, akademik Padovan je zajedno s kolegama izradio prvu studiju o “Hrvatskoj ligi protiv raka”. Ova inicijativa postavila je temelje za osnivanje društva koje bi pružilo podršku, informacije i resurse onima koji se suočavaju s izazovima malignih bolesti.

Po povratku u Hrvatsku 1964. godine, akademik Padovan okupio je tim istomišljenika i započeo sve potrebne korake za osnivanje Hrvatske lige protiv raka (HLPR). U inicijativnom odboru našli su se ugledni stručnjaci: doc. dr. Marko Bašić, prim. dr. Krešimir Čupak, prim. dr. Velimir Kirhmajer, dr. Željko Maričić, prof. dr. Bruno Mark, doc. dr. Nedjeljko Milić, doc. dr. Miroslav Orešković, dr. Mijo Rudar i prof. dr. Ante Šercer. Osnivanje HLPR-a podržali su mnogi kulturni, politički i poslovni lideri iz Zagreba i cijele Hrvatske.

Iako su se u tom vremenu pojavili politički izazovi, prof. Padovan nije odustajao. Uspio je prikupiti podršku od Medicinskog fakulteta, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), Sveučilišta te brojnih drugih stručnih i znanstvenih institucija. Uz to, političke prilike, kao što je bilo demokratsko ozračje tijekom tzv. hrvatskog proljeća, dodatno su olakšale osnivanje Hrvatske lige.

U današnje vrijeme Hrvatska liga protiv raka nastavlja svoju misiju jačanja svijesti o raku, pružanja edukacije i podrške oboljelima i javnosti, te suradnje s raznim institucijama na unapređenju liječenja i prevencije raka u Hrvatskoj. Naša priča je priča o viziji, zajedništvu, hrabrosti i predanosti koja traje već više od pola stoljeća.

Akademik Ivo Padovan (11.veljače 1922. – 19. prosinca 2010.)

Akademik Ivo Padovan bio je istaknuti medicinski stručnjak i svjetski poznati otorinolaringolog. Rođen 11. veljače 1922. u Blatu na Korčuli, tijekom svoje karijere postigao je značajne uspjehe u području plastično-rekonstruktivne kirurgije i onkologije glave i vrata, kao i rehabilitacije sluha i govora.

Jedan od utemeljitelja kliničke audiometrije, prof. Padovan je bio redoviti član Razreda medicinskih znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), gdje je također obavljao funkciju potpredsjednika i predsjednika. Njegova strast za medicinom i neiscrpna predanost zdravstvu doprinijele su osnivanju Hrvatske lige protiv raka te Središnjeg instituta za tumore KBC “Sestre milosrdnice” koji se specijalizirao za dijagnostiku, terapiju malignih tumora i kirurgiju.

Akademik Padovan ostavio je neizbrisiv trag u medicini, a njegov rad i doprinosi i dalje inspiriraju brojne generacije medicinskih stručnjaka.

Osnivanje Hrvatske lige protiv raka

Osnivačka skupština Hrvatske lige protiv raka (HLPR) održana je 5. studenog 1966. godine u Kliničkoj bolnici “Sestre milosrdnice” u Zagrebu (današnji KBC „Sestre milosrdnice“), gdje je HLPR imala svoje privremeno sjedište. Prvi predsjednik HLPR-a bio je akademik prof. dr. sc. Ivo Padovan, jedan od ključnih osnivača organizacije.

 

U prvom Predsjedništvu uz akademika Padovana nalazili su se i njegovi suosnivači:

  • Prof. dr. sc. Marko Bašić
  • Prof. dr. sc. Željko Maričić
  • Prof. dr. sc. Marko Orešković
  • Prim. dr. Marko Margaritoni
  • Prof. dr. sc. Milan Kubović
  • doc. dr. sc. Martin Dičić
  • Ivo Kraljević

Osnivanje HLPR-a imalo je za cilj pružanje pomoći bolesnicima oboljelim od raka i njihovim obiteljima, promicanje zdravstvene kulture vezane uz zloćudne tumore, poticanje stanovništva na preventivne preglede te edukaciju liječnika koji se bave liječenjem malignih bolesti.

Akademik Padovan je na osnivačkoj skupštini istaknuo važnost zajedničkog pristupa problemu raka: “Danas je svakome potpuno jasno da je rano otkrivanje i liječenje raka, kao i briga za oboljele, kompleksan problem koji ne može biti isključivo u središtu interesa zdravstvene službe. Ovaj izazov zahtijeva angažman čitave društvene zajednice i široke akcije, pri čemu se posebno mora naglasiti važnost dobrovoljnosti i humanosti.” Ove su misli postale temeljne odrednice rada Hrvatske lige tijekom cijelog njenog djelovanja.

Osnivanje Središnjeg Instituta za tumore

Prije osnivanja Središnjeg instituta za tumore, u Hrvatskoj nije postojala jedinstvena ustanova posvećena liječenju zloćudnih tumora. Na svom zasjedanju 21. siječnja 1967. godine, HLPR je donijela važan zaključak: Da bi mogla bolesnicima oboljelim od raka i njihovim obiteljima, Hrvatska liga će poduprijeti akciju osnivanja središnje institucije protiv raka u Zagrebu te će se zalagati za okupljanje svih medicinskih stručnjaka u djelovanju protiv ove bolesti.

Temeljem tog zaključka HLPR je uputila zahtjev Skupštini Grada Zagreba za dodjelu odgovarajuće zgrade. Skupština Grada na svojoj 7. sjednici održanoj 18. travnja 1967. godine dodjeljuje bivšu zgradu općine Črnomerec Hrvatskoj ligi protiv raka.

Dana 29. rujna 1967. godine, održan je prvi Plenum HLPR-a, na kojem je Pero Pirker, tadašnji gradonačelnik Zagreba, izabran za predsjednika HLPR-a. Na tom plenumu donesena je odluka o osnivanju Središnjeg instituta za tumore i slične bolesti – prve takve ustanove u Hrvatskoj u kojoj  će liječnici različitih specijalnosti i stručnjaci drugih disciplina provoditi sveobuhvatnu dijagnostiku, liječenje oboljelih od zloćudnih bolesti i istraživanja.

Središnji institut za tumore u Zagrebu, koji danas nosi naziv Klinika za tumore, svečano je otvoren krajem studenog 1968. godine. Akademik Padovan često je isticao da je to bio “najteži zadatak Lige”, ne samo zbog ogromnih materijalnih sredstava potrebnih za uspostavu instituta, već i zbog različitih, često oprečnih shvaćanja među stručnjacima o potrebi takve ustanove, koja se u svijetu pokazala najučinkovitijom u svojoj temeljnoj namjeni.

Uz Institut za tumore i slične bolesti, današnju Kliniku za tumore KBC „Sestre milosrdnice“, Hrvatska liga je, uz podršku akademika Padovana, osnovala Odjele za dijagnostiku i liječenje oboljelih od raka u regionalnim bolnicama u Rijeci, Splitu i Osijeku, kao i brojne onkološke dispanzere u Domovima zdravlja diljem Hrvatske. Tada je u Hrvatskoj na raspolaganju bilo oko 500 bolničkih kreveta za oboljele od raka.

Osnivanjem ovih onkoloških ustanova i odjela i primjenom suvremenih znanstvenih spoznaja, HLPR i njen suosnivač, akademik Ivo Padovan, dali su značajan doprinos hrvatskoj onkologiji.

Međunarodno djelovanje Hrvatske lige protiv raka

Hrvatska liga protiv raka od svojih je početaka imala snažnu međunarodnu ulogu. U listopadu 1969. godine postala je članica Međunarodne unije za borbu protiv raka (UICC – Union for International Cancer Control), čime je potvrdila svoju posvećenost globalnoj borbi protiv raka. Akademik Ivo Padovan bio je dva puta izabran u središnji savjet UICC-a, što je dodatno osnažilo prisutnost i ugled Hrvatske lige na međunarodnoj razini.

Edukacija javnosti, pacijenata i zdravstvenih djelatnika

Od samog osnutka, HLPR  se posvetila edukaciji i podizanju svijesti o prevenciji i liječenju raka. Kroz tiskane i elektroničke medije, Hrvatska liga je nastojala informirati javnost o raku, koja je u to vrijeme imala vrlo ograničena saznanja o ovoj bolesti. Ubrzo nakon toga, HLPR je pokrenula i specijalizirane edukacijske programe za medicinsko osoblje, uključujući srednji i visoki medicinski kadar, s ciljem unaprjeđenja znanja i praksi u onkologiji.

Osim toga, HLPR je osnovala klubove za liječene bolesnike, gdje su se pružale psihosocijalna podrška i pomoć u resocijalizaciji, kako bi se povratak oboljelih u obiteljsku i radnu sredinu odvijao što brže i s manje poteškoća.

Na poticaj HLPR-a, 1970. godine pokrenuta je i nastava iz onkologije na Medicinskom fakultetu, čime je uvedeno sustavno obrazovanje budućih liječnika o ovoj ključnoj disciplini. Također, HLPR je pružila podršku uspostavi elektroničke obrade podataka u Registru za rak pri Republičkom zavodu za zaštitu zdravlja (danas Hrvatski zavod za javno zdravstvo – HZJZ), kao i drugim inicijativama koje su unaprijedile onkološku zaštitu u Hrvatskoj.

Sudjelovanje Hrvatske lige u osnivanju Organizacije europskih instituta za tumore

Nakon sloma Hrvatskog proljeća, HLPR je ušla u Savez republičkih i pokrajinskih liga protiv raka tadašnje Jugoslavije, a njena međunarodna suradnja je gotovo zamrla. Ipak, i u tim izazovnim okolnostima, akademik Ivo Padovan nastavio je pronalaziti načine za povezivanje hrvatske onkologije s globalnom zajednicom.

Njegov angažman u Međunarodnoj uniji za borbu protiv raka doveo je do ključnog koraka: u suradnji s prof. dr. Željkom Maričićem, prvim ravnateljem Središnjeg instituta za tumore i slične bolesti, akademik Padovan pokrenuo je inicijativu za osnivanje Organizacije europskih instituta za tumore. Uz podršku tadašnjeg predsjednika Međunarodne unije protiv raka, renomiranog onkologa i bivšeg talijanskog ministra zdravstva, prof. dr. Umberta Veronesija, Organizacija je osnovana 1979. godine u Dubrovniku.

Osnivanjem ove organizacije značajno je obnovljena suradnja Središnjeg instituta za tumore i Hrvatske lige protiv raka s vodećim europskim onkološkim institutima. Time su akademik Padovan i prof. Maričić osigurali Hrvatskoj mjesto u europskoj onkološkoj zajednici i trasirali put za buduće napretke u hrvatskoj onkologiji. Njihov doprinos ostao je trajno zabilježen u statutu ove ugledne organizacije, prepoznat kao temelj europske onkološke suradnje.

Osnivanjem ove organizacije značajno je obnovljena suradnja Središnjeg instituta za tumore i HLPR-a s vodećim europskim onkološkim institutima. Time su akademik Padovan i prof. Maričić osigurali Hrvatskoj  i hrvatskom zdravstvu mjesto u europskoj onkološkoj zajednici i trasirali put za buduće napretke u hrvatskoj onkologiji. Njihov doprinos ostao je trajno zabilježen u statutu ove ugledne organizacije, prepoznat kao temelj europske onkološke suradnje.

Djelovanje Hrvatske lige protv raka u Domovinskom ratu

Tijekom Domovinskog rata, HLPR dala je svoj doprinos obrani domovine kroz niz humanitarnih i edukacijskih aktivnosti. Liga je organizirala prikupljanje lijekova i sanitetskog materijala za prve linije bojišnice, čime je pomogla u osiguravanju osnovne medicinske skrbi na ratom pogođenim područjima. Kroz svoje kontakte u međunarodnoj zajednici, HLPR je aktivno informirala svjetsku javnost, posebno onkološke organizacije, o zbivanjima u Hrvatskoj – slala je brojna pisma i inicirala akcije podrške.

Unatoč ratnim uvjetima, Liga je nastavila svoju temeljnu misiju edukacije o prevenciji zloćudnih bolesti. Organizirana su predavanja, izrađene informativne brošure, a članovi su gostovali na radiju, televiziji i u tiskanim medijima.

Zbog svog predanog rada na širenju istine o situaciji u Hrvatskoj, prikupljanju medicinske opreme i edukacije tijekom Domovinskog rata, HLPR je dobila službenu pismenu pohvalu tadašnjeg ministra zdravstva, prof. dr. Andrije Hebranga.

HLPR postaje član Društva europskih liga

Nakon prvih demokratskih izbora i međunarodnog priznanja Hrvatske, HLPR je oživjela svoj rad kroz obnovljene kontakte s Međunarodnom unijom protiv raka (UICC) i drugim globalnim organizacijama. U studenom 1992. godine, na glavnoj skupštini u Budimpešti, HLPR je primljena u punopravno članstvo Društva europskih liga. Time je HLPR postala prvi pravni subjekt tek priznate Republike Hrvatske koji je postao članom jedne međunarodne organizacije, što je u to vrijeme snažno odjeknulo u domaćim medijima.

Ostvarenje članstva u Društvu europskih liga bilo je moguće zahvaljujući dugogodišnjem ugledu koji je akademik Ivo Padovan imao među stručnim i civilnim udrugama diljem svijeta. Ključni doprinos dali su i tadašnji glavni tajnik HLPR-a, prof. dr. sc. Damir Eljuga, i susret s W. Bodmerom, predsjednikom Organizacije europskih instituta, te A. Turnbullom, direktorom Međunarodne unije protiv raka. Ovaj susret, održan 12. svibnja 1992. u Nizozemskoj, rezultirao je priznanjem kontinuiteta članstva HLPR-a u Međunarodnoj uniji protiv raka još od 1969. godine.

1993.

Na poziv prof. dr. Umberta Veronesea, tadašnjeg predsjednika Onkološkog instituta u Milanu, HLPR se 1993. godine pridružila europskom pokretu/koaliciji protiv raka dojke – EUROPA DONNA. Ova organizacija okuplja stručnjake i udruge diljem Europe kako bi poboljšala edukaciju o prevenciji i liječenju raka dojke, osigurala dostupnost pregleda, kvalitetnu skrb te podigla razinu financiranja za istraživanja o raku dojke.

Iste godine, kao dio ove europske inicijative, unutar HLPR-a osnovan je Hrvatski forum protiv raka dojke – EUROPA DONNA, s prof. dr. Ružom Sabol kao predsjednicom i prof. dr. sc. Damirom Eljugom, tadašnjim glavnim tajnikom HLPR-a, kao glavnim organizatorima. Cilj EUROPA DONNA Hrvatske postao je provođenje edukativnih programa, podrška znanstvenim istraživanjima te uspostavljanje i jačanje suradnje s drugim sličnim organizacijama u zemlji i inozemstvu.

Na osnivačkoj skupštini europske „Europa Donna“ sudjelovala je izaslanica HLPR-a, prof. dr. Ruža Sabol.

U svibnju 1993. godine HLPR je svečano predstavila Povelju pokreta žena protiv raka dojke EUROPA DONNA u Zagrebu, okupljajući građane u zajedničkom cilju smanjenja broja oboljelih i smrtnosti od raka dojke u Europi. Taj skup je otvorila predsjednica Kluba žena operiranih od raka dojke gđa. Vera Gažan. U sklopu povelje, postavljen je cilj prikupljanja milijun potpisa kojima bi zdravstvene vlasti u svim europskim zemljama bile pozvane na otvaranje više specijaliziranih centara za dojku, povećanje broja mamografa i osposobljavanje dodatnog stručnog osoblja. U ovoj akciji HLPR je prikupila više od 100.000 potpisa iz Hrvatske, na čemu se prof. Veronesi osobno zahvalio čelnicima HLPR-a

HLPR je zajedno s udrugom “Europa Donna Hrvatska” i klubovima pacijentica oboljelih od raka dojke organizirala brojne javnozdravstvene akcije poput “Dana narcisa” i “Pružimo ženama najbolje”. Ove akcije bile su usmjerene na podizanje svijesti o raku dojke, edukaciju građana te upućivanje poziva nadležnim gradskim i državnim institucijama da dodatno unaprijede različite vidove onkološke skrbi.

Te iste godine, HLPR je u suradnji sa Središnjim institutom za tumore organizirala obilježavanje prvog Svjetskog dana bolesnika u Hrvatskoj. Sveti Otac Papa Ivan Pavao II. proglasio je 11. veljače, blagdan Majke Božje Lurdske, kao Svjetski dan bolesnika. Svečanu misu u Institutu za tumore predvodio je kardinal dr. Franjo Kuharić uz prisustvo  apostolskog nuncija mns. Giulia Einaudia i  don. Luke Depola te brojnih pacijenata i medicinskog osoblja. Tom prigodom, HLPR je tiskala knjižicu s porukama Svetog Oca, koja je distribuirana svim bolnicama i podružnicama HLPR-a u Hrvatskoj kao podrška bolesnicima i njihovim obiteljima.

Početak nacionalnog obilježavanja Dana narcisa – dan posvećen podizanju svijesti o raku dojke

Dana 26. ožujka 1997. godine, na prvu subotu proljeća, održan je prvi Dan narcisa na zagrebačkom Cvjetnom trgu, u organizaciji HLPR-a i Hrvatskog foruma protiv raka dojke – EUROPA DONNA, u suradnji s Klubom žena liječenih od raka dojke Zagreb. Cilj ove javnozdravstvene kampanje bio je podizanje svijesti o važnosti redovitih pregleda dojki kako bi se smanjio mortalitet od raka dojke.

Od tada se Dan narcisa obilježava svake godine u brojnim gradovima diljem Hrvatske, a cvijet narcis postao je prepoznatljiv simbol nade i zajedništva u jačanju svijesti o važnosti prevencije i ranog liječenja raka dojke.

 

Hrvatski forum protiv raka dojke - EUROPA DONNA se odvaja od HLPR-a

Osnivačkom supštinom održanom 17. studenoga 1999. godine Hrvatski forum protiv raka dojke – EUROPA DONNA  odvojio se od HLPR-a te postao samostalna udruga.

Obilježena 40. obljetnica prve studije o HLPR-u akademika Padovana

Prigodom obilježavanja 40. obljetnice prve studije o “Ligi protiv raka” koju je napisao akademik Padovan, HLPR je 25. studenoga 2003. godine organizirala svečanu akademiju u Hrvatskom liječničkom zboru. Tom prigodom predstavljena je knjiga “Liječenje raka jajnika” dr. Damira Eljuge i suradnika, a zlatni grb HLPR-a, zahvalnicu i priznanje dobili su utemeljitelj HLPR-a akademik Ivo Padovan te posmrtno prof. dr. Željko Maričić, Pero Pirker i KBC “Sestre Milosrdnice”.

Proslava 40. obljetnice HLPR-a, doprinos pokretanju Nacionalnog preventinog programa za rano otkrivanje raka dojke i osnivanje udruge Zdravka

HLPR je 7. studenoga 2006.  prostorijama KBC Sestre milosrdnice priredila svečanu akademiju na kojoj je obilježeno 40 godina djelovanja HLPR-a, na kojoj je dopredsjednik HLPR-a prof. dr. Ivo Mlinarić otkrio bistu akademika Padovana, rad akademskog kipara Krune Bošnjaka. Na toj svečanoj akademiji brojne zaslužne osobe i udruge su dobile zahvalnice i priznanja Hrvatske lige. Posebno je bio dirljiv trenutak kada je akademik Ivo Padovan dobio najveće odličje HLPR-a: Zlatni grb i povelju doživotnog počasnog predsjednika za izniman doprinos u osnivanju HLPR-a i značajan doprinos razvoju suvremene hrvatske onkologije. Nakon svečanosti, održan je stručno- znanstveni simpozij „O dijagnostici i liječenju najčešćih sijela zloćudnih bolesti“.

Akademski kipar Kruno Bošnjak izrađuje bistu akademika Ive Padovana, jednog od glavnih osnivača HLPR-a

 

Otkrivanje bista akademika Padovana, osnivača HLPR-a 
Zahvalnica HLPR-a akademiku Ivi Padovanu

Doprinos pokretanju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke

HLPR, u suradnji s udrugom EUROPA DONNA Hrvatska i klubovima žena, dala je važan doprinos pokretanju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke mamografskim pregledima u Hrvatskoj. Program je službeno započeo 7. listopada 2006., kada je tadašnji ministar zdravstva, prof. dr. Neven Ljubičić najavio odluku Vade RH okupljenima na akciji Dana ružičaste vrpce ispred Hrvatskog narodnog kazališta, prije šetnje prema Cvjetnom trgu. HLPR je snažno podržala donošenje i provedbu Nacionalnog programa koji buhvaća žene u dobi od 50 do 69 godina, a od samih početaka se zalaže za proširenje programa i na žene od 40 godina zbog sve veće incidencije raka dojke u mlađim dobnim skupinama.

Osnivanje udruge “Zdravka” za prevenciju i liječenje raka vrata maternice

Na sjednici 9. studenoga 2006. godine, HLPR je osnovala udrugu “Zdravka”, koja se bavi prevencijom i liječenjem raka vrata maternice, pružanjem podrške oboljelima i edukacijom o spolno prenosivim infekcijama (SPI), posebice HPV-u kao glavnom uzroku ove bolesti.

Razlozi osnivanja ove udruge su bili značajan broj oboljelih i umrlih od invazivnog oblika raka vrata maternice u Hrvatskoj, značajan broj novooboljelih žena od premalignih lezija i početnog raka vrata maternice, sve veća pojavnosti SPI, ponajprije humanog papiloma virusa (HPV-a) kao glavnog čimbenika u nastanku raka vrata maternice, te nedovoljna educiranost mladih o načinima zaštite od ovih bolesti.

Glavni ciljevi udruge “Zdravka” bili su:

  1. Educirati adolescente i mlade o načinima zaštite od SPI s posebnim naglaskom na HPV i mogućnosti cijepljenja protiv HPV-a i time zaštite od nastanka raka vrata maternice i drugih bolesti povezanih s HPV-om,
  2. Educirati žene o važnosti redovitih pregleda i suvremenim metodama dijagnostike premalignih lezija vrata maternice.
  3. Educirati žene o suvremenim oblicima liječenja uznapredovalog raka vrata maternice (kirurški zahvati, zračenje i kemoterapija)
  4. Pružati psihološku podršku ženama oboljelih od raka vrata matarnice i članovima njihovih obitelji, posebno tijekom liječenja uznapredovalih stadija bolesti, pomagati u palijativnoj skrbi za oboljele žene
  5. Organizirati edukativne kampanje i događanja i/ili znanstvene simpozije uz podršku medija i donatora radi prikupljanja sredstava za ostvarivanje ciljeva udruge.

Javnozdravstvena kampanja Budi Zdrav(k)a - podržana od Ministarstva zdravstva

Nakon osnivanja udruge “Zdravka”, pokrenuta je javnozdravstvena kampanja “Budi Zdrav(k)a“. Ova kampanja usmjerena je na sustavnu edukaciju javnosti, posebno mladih djevojaka i mladića, o zaštiti od SPI, s posebnim naglaskom na HPV kao glavnog uzročnika raka vrata maternice. Kampanja obuhvaća važne informacije o raku vrata maternice, uključujući način nastanka, prevenciju, otkrivanje bolesti, važnost redovitih ginekoloških pregleda, dostupna liječenja te oblike psihosocijalne podrške u različitim fazama bolesti.

Ministarstvo zdravstva RH preuzelo je ulogu pokrovitelja akcijskog plana udruge “Zdravka”, pružajući financijsku podršku za ostvarenje njenih ciljeva. Ova podrška osigurala je veću učinkovitost kampanje, uključujući tiskanje edukativnih brošura pod nazivom “10 stvari koje biste trebali znati o raku vrata maternice”. Ove su brošure distribuirane putem popularnih ženskih časopisa, zahvaljujući medijskom pokroviteljstvu.

Na konferenciji za tisak održanoj 25. travnja 2007. u Ministarstvu zdravstva, ministar zdravstva i socijalne skrbi, doc. dr. Neven Ljubičić, dr. sci. Vesna Košec, predsjednica udruge “Zdravka” i dr. sci. Damir Eljuga, predsjednik HLPR-a predstavili su akcijski plan edukacije udruge Zdravka.

U svibnju 2007. godine, prim dr. Damir Eljuga, kao predstavnik HLPR-a, i doc. dr. Ante Ćorušić, izaslanik Ministarstva zdravstva RH, sudjelovali su na dvodnevn0j konferenciji Svjetske zdravstvene organizacije u Kopenhagenu o strategiji prevencije raka vrata maternice u Europi. Tamo su istaknuta tri ključna područja za prevenciju: 1) edukaciju, 2) organizirani screening pomoću Papa testa i 3) cijepljenje protiv HPV-a. Na konferenciji je također naglašena važna uloga udruga civilnog društva u edukaciji javnosti.

Održan prvi Dan mimoza posvećen raku vrata maternice

U 2008. godini, HLPR i njezina Udruga “Zdravka” pokrenuli su obilježavanje Dana mimoza, posvećenog prevenciji raka vrata maternice. Tijekom posljednjeg tjedna siječnja, HLPR i Udruga “Zdravka” pridružile su se Europskoj asocijaciji za rak vrata maternice (ECCA) u obilježavanju Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice. Ovaj tjedan bio je usmjeren na podizanje svijesti o raku vrata maternice i načinima zaštite, s posebnim naglaskom na važnost cijepljenja protiv HPV-a.

 

U 2008. godini HLPR i njena Udruga Zdravka pokreću obilježavanje Dana mimoza posvećenog prevenciji raka vrata maternice. Te godine su se, u posljednjem tjednu siječnja, HLPR i njena udruga “Zdravka” priključile europskom udruženju za rak vrata maternice – ECCA-u (engl. European Cervical Cancer Associationu)  u obilježavanju Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice, te su u tom tjednu u svojim aktivnostima glavnu pozornost posvetili raku vrata maternice i načinima zaštite s posebnim osvrtom na cijepivo protiv HPV-a.

U svjetlu tada donesenih nacionalnih preporuka za cijepljenje protiv HPV-a, koje su potpisali predsjednici stručnih društava Hrvatskog liječničkog zbora, HLPR i Udruga “Zdravka” postavile su cilj informirati što veći broj ljudi o tim preporukama. Održane su brojne edukativne radionice i tribine namijenjene pacijentima i mladima, s ciljem senzibiliziranja javnosti o potrebi smanjenja visoke pojavnosti i mortaliteta od raka vrata maternice u Hrvatskoj.

U subotu, 26. siječnja 2008. godine, na Trgu Petra Preradovića (Cvjetni trg) u Zagrebu, održan je prvi nacionalni “Dan mimoza”, u sklopu obilježavanja Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice. Ova humanitarna manifestacija uključivala je prodaju grančica mimoza, a sve prikupljene donacije usmjerene su u svrhu podrške aktivnostima prevencije raka vrata maternice.

 

Godina posvećena zaštiti ženskog i reproduktivnog zdravlja

U 2010. godini, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, zajedno s HLPR-om i Udrugom “Zdravka”, posvetili su posebnu pažnju očuvanju ženskog i reproduktivnog zdravlja kroz edukativnu akciju “Budi Zdrav(k)a”. Ova javnozdravstvena inicijativa usmjerena je na informiranje žena i svih građana o mogućnostima prevencije raka vrata maternice, koja se temelji na tri ključna stupa:

  1. Edukacija i odgovorno spolno ponašanje – Povećanje svijesti o važnosti zaštite i zdravih navika.
  2. Cijepljenje protiv HPV-a – Prevencija glavnog uzročnika raka vrata maternice.
  3. Probir – Rano otkrivanje premalignih promjena i raka kroz redovite preglede.

 

Dr. Vesna Košec i dr. Damir Eljuga, predstavnici udruge Zdravka i HLPR-a na sastanku u Ministarstvu zdravstva

 

 

S obzirom na rastuću pojavu i smrtnost od karcinoma u Hrvatskoj i Europi, Hrvatski sabor je donio Rezoluciju o zloćudnim bolestima koja ima za cilj pojačati aktivnosti u sprečavanju raka. Nakon uspješnog pokretanja programa prevencije raka dojke i debelog crijeva, Ministarstvo zdravstva je 2010. godine dodatno pojačalo aktivnosti u prevenciji raka vrata maternice i drugih bolesti uzrokovanih HPV-om, kao i raka jajnika, čime se osnažuje zaštita reproduktivnog zdravlja.

U Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi osnovana su dva povjerenstva za primarnu i sekundarnu prevenciju raka vrata maternice. Ova povjerenstva radila su na projektima edukacije stručne javnosti te informiranju roditelja i djece o cijepljenju protiv HPV-a i ranom otkrivanju zloćudnih bolesti, u skladu s preporukama Europske unije.

Dana 23. siječnja 2010. godine, obilježen je 3. Nacionalni dan mimoza u brojnim gradovima diljem Hrvatske. Tijekom ove humanitarne akcije, prodavale su se grančice mimoza u svrhu prikupljanja sredstava za oboljele od raka, dijelili edukativni materijali i pružali savjeti o prevenciji raka vrata maternice.

 

Hrvatski sabor proglasio Dan mimoza Nacionalnim danom

Na inicijativu HLPR-a i njene udruge “Zdravka”, Hrvatski sabor je 25. veljače 2011. godine donio odluku o proglašenju treće subote u siječnju kao Nacionalnog dana prevencije raka vrata maternice. Ova odluka podržava javnozdravstvenu kampanju “Budi Zdrav(k)a”, koju je pokrenula HLPR i označava početak Europskog tjedna svjesnosti o raku vrata maternice.

Dan mimoza simbolizira suzbijanje raka vrata maternice i služi kao važna prilika za podizanje svijesti o prevenciji i ranom otkrivanju ove bolesti. Ovaj nacionalni dan ima za cilj informirati građane o važnosti redovitih pregleda i cijepljenja protiv HPV-a, glavnog uzročnika raka vrata maternice.

Održan 1. hrvatski simpozij o prevenciji i liječenju početnog raka vrata maternice

Dana 27. siječnja 2012. godine, u KBC “Sestre milosrdnice” u Zagrebu, održan je 1. hrvatski simpozij s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom „Prevencija i liječenje početnog raka vrata maternice“. Ovaj značajan događaj organizirali su Klinika za ginekologiju i porodništvo KBC “Sestre milosrdnice”,  HLPR te udruge Zdravka i Aktiva. Simpozij je bio posebna prilika za obilježavanje 45. obljetnice osnutka Hrvatske lige.

Glavne teme simpozija obuhvatile su ključne aspekte prevencije raka vrata maternice:

  • Edukaciju o zaštiti spolnog i reproduktivnog zdravlja te odgovornom spolnom ponašanju mladih
  • Cijepljenje protiv HPV-a
  • Važnost redovitih ginekoloških pregleda, uključujući Papa test

Na simpoziju su sudjelovali stručnjaci iz područja ginekologije, onkologije i drugih relevantnih grana medicine , a predavači su bili: dr. Eljuga, dr. Košec, dr. Lepušić, dr. Kuna, dr. Sabolović, dr. Mihelčić Labura, dr. Šitum, dr. Ožanić Bulić, dr. Kuzman, dr. Ferenčić Vrban, dr. Skerlev dr. Klarić, dr. Jokanović, dr. Kraljević, dr. Butorac, dr. Ramljak, dr. Tučkar, dr. Kos, dr. Leniček, dr. Delač, dr. Vuković i dr. Poljak iz Slovenije.

Ovaj simpozij predstavlja važan korak u podizanju svijesti o prevenciji i liječenju raka vrata maternice, potičući stručnjake i javnost na aktivno uključivanje u očuvanje i unapređenje zdravlja žena.

Obilježavanje 20. obljetnice EUROPA DONNA i Dana zdravih dojki

U studenom 2014. godine, HLPR je sudjelovala  u proslavi 20. obljetnice udruge EUROPA DONNA organiziranjem glazbenog programa i humanitarne modne revije u Francuskom paviljonu. Ovaj svečani događaj okupio je istaknute goste, uključujući predsjednicu udruge EUROPA DONNA, doc. dr. sc. Vesnu Ramljak, te tadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske, Ivu Josipovića.

Osim toga, dana 11. listopada 2014. godine, na Cvjetnom trgu u Zagrebu, HLPR i Klub žena liječenih od raka dojke – Zagreb po prvi su put organizirali javnozdravstvenu kampanju pod nazivom „Dan zdravih dojki“. Ova kampanja ima svoje korijene u inicijativi Europske koalicije za rak dojke, EUROPA DONNA, koja je prvi put obilježena 15. listopada 2008. godine u Milanu. Od tada, HLPR i EUROPA DONNA Hrvatske aktivno podupiru ovu važnu inicijativu svake godine, s ciljem podizanja svijesti o zdravlju dojki i važnosti redovitih pregleda.

57 godina djelovanja HLPR-a

HLPR je s ponosom obilježila svoj 57. rođendan, prisjećajući se bogate povijesti rada i predanosti javnom zdravlju. Te godine slavili smo i 60. obljetnicu prve studije o osnivanju HLPR-a, koju je napisao jedan od naših utemeljitelja, akademik Ivo Padovan, tijekom svog boravka na studiju u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova studija bila je temelj za osnivanje Lige i naš kontinuirani rad u podizanju svijesti, prevenciji, i djelovanju protiv raka u Hrvatskoj.

 

AŽURIRANO 03.11.2024. U 21:03