Okrugli stolovi povodom 2. Nacionalnog dana palijativne skrbi – Pridružite se raspravi o dostojanstvu i skrbi na kraju života
U subotu, 3. svibnja, u Velikoj dvorani Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ od 10 do 17 sati, održat će se niz okruglih stolova posvećenih palijativnoj skrbi, jednom od važnijih i osjetljivijih segmenata zdravstvene zaštite.
Ovi okrugli stolovi organizirani su povodom obilježavanja 2. Nacionalnog dana palijativne skrbi, a tematski će obuhvatiti sljedeća područja:
-
Palijativna skrb na primarnoj razini zdravstvene zaštite
-
Palijativna skrb u bolničkom sustavu
-
Pedijatrijska palijativna skrb
-
Okrugli stol s Udrugama koje aktivno djeluju na ovom području
Cilj obilježavanja „Dana palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj“ jest povećanje svjesnosti o važnosti organizacije pomoći i podrške ljudima koji se suočavaju s neizlječivim i teškim bolestima, kao i njihovim bližjima.
Događaj organizira Hrvatski nacionalni savez sestrinstva – Radna skupina za mlade sestre, u suorganizaciji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo „dr. Andrija Štampar“, Hrvatskom udrugom sestara za palijativnu skrb i Hrvatskom ligom protiv raka, a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i Grada Zagreba.
Zašto je palijativna skrb važna?
Palijativna skrb nije samo zdravstvena usluga – to je pristup koji stavlja dostojanstvo, suosjećanje i podršku na prvo mjesto. Namijenjena je osobama koje se suočavaju s neizlječivim, uznapredovalim bolestima, kao i njihovim obiteljima. Cilj je olakšati patnju kroz pravovremeno prepoznavanje simptoma, liječenje boli te sprječavanje i ublažavanje patnje, fizičkih, psihosocijalnih i duhovnih problema.
U društvu koje njeguje empatiju i brigu za najslabije, dostojanstvo na kraju života predstavlja civilizacijski doseg. Upravo zato je ovaj događaj važan – on okuplja stručnjake, zdravstvene djelatnike, udruge i građane u zajedničkom dijalogu o unapređenju palijativne skrbi u Hrvatskoj.
Poziv svima – Pridružite se i budite dio promjene
Okrugli stolovi otvoreni su za sve zainteresirane – zdravstvene djelatnike, volontere, studente, članove udruga, obitelji pacijenata i sve građane koji žele naučiti više, podijeliti iskustva ili jednostavno biti dio zajednice koja brine.