Hrvatska liga osmišljava i provodi programe i projekte koji su financirani europskim i nacionalnim sredstvima.
Hrvatska liga protiv raka je u suradnji s tvrtkom Kotányi Hrvatska i poliklinikom Affidea Hrvatska tijekom 2023. i 2024. godine osmislila i provela edukativan projekt pod nazivom „Za čin života“ koji je imao za cilj promovirati važnost preventivnih pregleda i ranog otkrivanja raka dojke kada je liječenje uspješnije kroz edukativnu radionicu s umjetničkim karakterom i promociju osobnih priča i iskustava osoba koje su preboljele ovu malignu bolest.
U prvoj fazi projekta osmišljen je scenariji i izvedena edukativna radionica pod nazivom „Za-čin života“ s preventivnom porukom o važnosti prevencije raka dojke. Scenariji za radionicu su zajednički osmislili stručnjaci Hrvatske lige i suradnici tvrke Kotany i poliklinike Affidea.
U drugoj fazi projekta objavljene su osobne priče, tzv. testimonials članica HLPR-a i Kluba žena liječenih od raka dojke. U kampanji promocije osobnih priča predstavljene su žene, koje su unatoč višestrukim malignim bolestima, uspjele zadržati vedar duh i koje su svojim primjerom pokazale što znači hrabrost u liječenju i život punim plućima. Predstava s preventivnom porukom i dijeljenje priča osoba koje su preboljele maligne bolsti ima svrhu biti inspiracija svima koji možda odgađaju svoje preglede, zbog straha od moguće dijagnoze ili zanemarivanja svojega zdravlja.
Glavna poruka projekta je: pozitivno razmišljanje, pravovremeni pregledi i odgovarajuće liječenje mogu pobijediti sve prepreke!
Edukativna radionica:
https://affidea.hr/novosti/edukativni-projekt-za-cin-zivota/
Od 2019.-2021. HLPR je provodila projekt VIŠE ZNANJA, MANJE RAKA financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa „Promocija zdravlja i prevencija bolesti – faza 1“ u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudskincijali“ za razdoblje 2014. – 2020.
Cilj je povećati znanje i svijest građana o važnosti promocije zdravlja i prevencije bolesti, promicanju zdravih navika te doprinijeti jačanju svijesti građana o važnosti prevencije kronično nezaraznih, zaraznih, rijetkih i malignih bolesti, kao i unapređenju znanja i vještina zdravstvenih djelatnika.
U sklopu projekta izrađeni su brojni edukativno informativni materijali i održane edukativne aktivnosti.
U sklopu projekta 2021. godine organizirano je virtualno psihoonkološko savjetovalište pod nazivom „Više znanja, manje raka“ povodom obilježavanja Svjetskog dana bolesnika.
Cilj programa psihoonkološkog savjetovanja bio je unaprijediti i očuvati zdravlje oboljelih od zloćudnih bolesti i članova njihovih obitelji, koliko je to najviše moguće, pružanjem potrebnih psihosocijalnih savjeta, pomoći i podrške s posebnim osvrtom na epidemiju korona virusa i prirodne katastrofe.
Program virtualnog psihoonkološkog savjetovališta:
HEROIC
je javnozdravstveno edukativni projekt koji se temelji na suvremenom trendu integrativne onkološke prakse i konceptu življenja s rakom i preživljenja nakon dijagnoze raka. Ima za cilj javnosti promicati osnaživanje integrirane skrbi za onkološke bolesnike, osvijestiti važnost prevencije zloćudnih bolesti, dati doprinos očuvanju mentalnog zdravlja te poboljšati reintegraciju i rehabilitaciju onkoloških bolesnika kroz povezivanje multidisciplinarnog tima brojnih stručnjaka i karatea kao sporta koji znanstveno dokazano doprinosi psihofizičkom zdravlju i koji bi bio inovativna poveznica u ovom projektu. Projekt je osmišljen po uzoru na slične integrirane projekate namijenjene onkološkim bolesnicima koji se provode kroz sport i rehabilitaciju kao poveznicu i koje navodi Europska liga protiv raka (European Cancer League).
Cilj je kroz „herojsku platformu“ poboljšati digitalno zdravstveno prosvjećivanje šire javnosti i onkoloških bolesnika o temama vezanim za integriranu onkološku skrb, od prevencije do završetka liječenja.
Uz okupljeni multidisciplinarni tim (onkolog, psiholog, onkološki farmaceut, medicinska sestra, fizioterapeut, kineziolog, nutricionist, psiholog i druge stručnjake), HEROIC projekt provodio se kroz pomno razrađene i prilagođene vježbe (radionice), te kroz web platformu i društvene mreže (Facebook, Instagram) na kojoj će biti edukativni video sadržaj i tematski live-streaminzi s vježbama i sadržajnim porukama stručnog multidisciplinarnog tima. Također, projekt je bio usmjeren i na psihološke benefite prilagođene fizičke aktivnosti i mentalnog osnaživanja koji je karakterističan za karate kao sport.
Cilj ovog projekta bio je usmjeren na poboljšanje kvalitete života osoba oboljelih od malignih bolesti kroz psihološko osnaživanje i proširenje spektra psihosocijalnih usluga namijenjenih osobama oboljelima od malignih bolesti. U sklopu projekta proveden je ciklus psihoedukativnih radionica namijenjenih osobama oboljelim od raka.
U sklopu projekta HLPR je održala ciklus radionica namijenjenih ženama oboljelim od raka koje su imale za cilj osvijestiti nastanak i funkcije emocija, prepoznati i imenovati emocije te osvijesti ponašajne i tjelesne aspekte emocija kao i situacijske i psihološke čimbenike koji utječu na doživljaj i intenzitet emocija te osvijestiti koji su to adekvatni načini nošenja s emocijama.
Također, u sklopu projekta izrađena je i brošura o najčešćim malignim oboljenjima, rizičnim i zaštitnim faktorima, simptomima i načinima prevencije te su prikazane stvarne životne priče s ciljem senzibilizacije javnosti o poteškoćama s kojima se susreću oboljele osobe od malignih bolesti.
Projekt je fonancirala zaklada Adris, a HLPR je predstavila rezultate projekta „Emocije i rak“ dana 09. lipnja 2018. godine u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, u Zagrebu.
Ovaj projekt je doprinio unaprjeđenju kvalitete života osoba oboljelih od malignih bolesti kroz psihološko osnaživanje i proširenje spektra psihosocijalnih usluga namijenjenih osobama oboljelim od malignih bolesti.
Projekt HLPR-a koje je financirao i 1999. godine pozitivno ocijenio Ured za udruge Vlade RH kao iznimno vrijednima za unapređenje zdravstvene zaštite i razvoj civilnog društva u Hrvatskoj.
Projekt je za cilj imao provedbu primarne i sekundarne prevencije zloćudnih bolesti primjenom poznatih i učinkovitih metoda rada.
Projekt HLPR-a koje je financirao i 1999. godine pozitivno ocijenio Ured za udruge Vlade RH kao iznimno vrijednima za unapređenje zdravstvene zaštite i razvoj civilnog društva u Hrvatskoj.
Ovaj program provodila je Hrvatska sekcija žena volonterki s operiranom dojkom, pod vodstvom predsjednice sekcije, gospođe Vjekoslave Boroša. Ovaj program je bio dio međunarodnog programa “Reach to Recovery” koji je osnovan 1952. godine, a cilj mu je bio da se ženama nakon operacije raka pruži iznimno važna emocionalna potpora, kako bi što bezbolnije prebrodile krizu tijekom liječenja i faze oporavka.